Avtohtona bovška ovca
Bovška ovca izvira iz prvotne bele ovce, ki je bila nekdaj razširjena v alpskem svetu. Pasma je nastala v zgornji Soški dolini, na širšem območju Bovca in Tolmina, ime je dobila po kraju Bovec, kjer je razširjena še danes.
Bovška ovca je manjšega okvirja. Glavo ima majhno in plemenito, poraščeno do ušes in po čelu (s čopom ali lahko tudi brez). Ovce imajo majhna, na stran štrleča ušesa, nekatere tudi samo kot štrclje. Volna je groba, dokaj resasta in neizrazito pramenasta. Trebuh običajno ni porasel z volno. Po telesu so večinoma obarvane belo, nekatere tudi črno ali rjavo. Ovce in ovni so brez rogov, s srednje dolgim repom. ZNAČILNOSTI PASME Bovško ovco odlikujejo dobra odpornost, miren temperament in prilagojenost na skromne pogoje reje. Ovce so sezonsko plodne in jagnjijo enkrat letno. Prilagojene so za pašo na hribovskih in gorskih pašnikih. Za bovško pasmo je značilna dobra mlečnost. Bovška ovca je odporna in zdrava, prilagojena našemu okolju.
Načini in nameni reje
Rejci bovške ovce, ki se nahajajo v okolici Bovca, Soče in Loga pod Mangartom, svoje ovce prezimijo v hlevih. Tradicionalni sistem reje drobnice vključuje v času vegetacije planinsko pašo na strmih in hribovitih pašnikih v okolici doline Trente, ki spada v območje Triglavskega narodnega parka. Večji tropi ostajajo v dolini. Pozimi temelji hlevska reja samo na voluminozni krmi. Po odstavitvi jagnjet poteka tradicionalna molža na planinah, kjer vse mleko predelajo v sir in skuto. Glavni proizvod sir tržijo pod zaščiteno blagovno znamko »Bovški ovčji sir«. Stranska proizvoda sta albuminska skuta in sirotka. Pasma je namenjena tudi prireji jagnjet, volna je pri bovški pasmi drugotnega pomena. S planinsko pašo ovc čez poletje preprečujejo zaraščanje strmih in odročnih pašnikov.
Ali ste vedeli? O bovškem siru je pisal že Valvasor (1689) v Slavi vojvodine Kranjske.
Ohranjanje
V Sloveniji se v zadnjih letih velikost populacije bovške ovce ne spreminja. Glede na merila ogroženosti spada populacija v ranljivo stopnjo ogroženosti. Ob pazljivem upravljanju omogoča velikost populacije preživetje in zmeren napredek populacije.
Izdelki bovške ovce Od nekdaj domače
Izdelki Od nekdaj naše so na policah posebej označeni, poiščite pa jih tudi v Spletni trgovini Mercator.
-
BIO OVČJI JOGURT
navadni, 180 g
Sirarstvo Konda
-
BIO OVČJI JOGURT
sadni, 180 g
Sirarstvo Konda
-
BIO OVČJI JOGURT
0,5 l
Sirarstvo Konda
-
BIO OVČJI KEFIR
250 ml ali 500 ml
Sirarstvo Konda
-
BIO OVČJI SIR
za žar, mehki s čilijem,
pakiran, Sirarstvo Konda -
BIO OVČJI SIR
poltrdi ali poltrdi
dimljen, pakiran,
Sirarstvo Konda -
BIO OVČJI SIR
mehki, pakiran
Sirarstvo Konda
-
BIO OVČJA SKUTA
Lepa Anka, 150 g,
gozdni sadežo
Sirarstvo Konda -
BIO OVČJA SKUTA
polnomastna, 350 g ali
Lepa Anka, 150 g, pakirana,
Sirarstvo Konda
Poskusite linijo avtohtonih izdelkov Radi imamo domače
Vstopite v spletno trgovinoRecept - ajdov potancel
Ajdov potancelj je slastna pogača iz ajdovega testa in skutinega nadeva, ki se na Dolenjskem lahko najde kot samostojna jed ali pa ob boku prazničnim dobrotam.
Na receptAli ste vedeli? Svoje ime je potancelj dobil po načinu priprave, saj zgornjo plast testa z rokami “potancamo” v pekač.
Nazaj na vstopno stran Od nekdaj naše
Nazaj